אוכלוסיית היעד

למי מיועדת התוכנית?

נוער וצעירים בגילאי 16-26 עם מורכבות ותחלואה נפשית, פיזית וסוציאלית הסובלים מהדרה חברתית ומשתייכים ל 2 או יותר מהקטגוריות הבאות (Multiple complex needs)

בעיות סוציאליות

עוני, שוליות חברתית, אלימות במשפחה, ניכור הורי, הזנחה, פגיעות מיניות, רצף הזנות, התמכרויות, עבריינות  ודרות רחוב.

הפרעות ותחלואה נפשית

פוסט טראומה מורכבת, הפרעות אכילה, הפרעות קשב והתנהגות, פריצות והפרעות פסיכוטיות, הפרעות אפקטיביות, הפרעות דיסוציאטיביות, חרדה, קשיי הסתגלות ועוד.

נשירה

נשירה מהקהילה וממסגרות החינוך, הדרה ממוסדות הרווחה, הבריאות והחוק.

סטיגמה ואפליה

בני הנוער והצעירים מזוהים עם קבוצות הסובלות מדעות קדומות, אפליה וגזענות על רקע לאום, דת , מין ומגדר.

תחלואה פיזית

תחלואות גופניות, שהן תולדה של הזנחה גופנית ואי מסוגלות לפנות לטיפול רפואי ולהסתייע בטיפול תרופתי סדיר.

תיאור התוכנית

פורט דה הוא מרכז קליני המתמחה בטיפול מוסדי מולטי-דיסציפלינארי, ייעודי לנוער וצעירים בעלי צרכים מורכבים בקצה. פורט דה מציע טיפול ייחודי וחדשני באמצעות שירות אמבולטורי ומרכז יום, המותאם לצרכיו האישיים והייחודיים של כל צעיר.ה. 

טיפול בצעירים מורכבים בקצה אינו מאפשר את הגבלתו של הטיפול הנפשי לשעה הטיפולית בקליניקה ולכן, מודל העבודה של פורט דה אינו מגביל את הטיפול לקונטקסט של חדר הטיפולים בלבד. במרכז הקליני פעולות היום יום כמו ארוחות, מנוחה, מרחב פתוח בלתי פורמלי, לצד סדנאות וקבוצות משמשים לא רק כמענה הומניטרי ומיצוי זכויות כי אם גם כמצע להתערבות עם דגש על השפה והדיבור. העבודה השיקומית – טיפולית נעשת באופן אינטנסיבי במרחבים משתנים – מרכז היום, סדנאות, קבוצות שיקומיות וטיפוליות (מוזיקה, יצירה, אומנות, כתיבה), ניידת רחוב, ביקורי בית, קו סיוע ובכל מרחב רלוונטי. 

הצוות המקצועי

צוות רב מקצועי, עתיר ניסיון בעל הכשרה פסיכואנליטית יישומית ומומחיות בתחום נוער וצעירים בקצה הרצף, הכולל: פסיכיאטריה, רפואה (משפחה), עבודה סוציאלית, קרימינולוגיה, פסיכולוגיה, ריפוי בעיסוק, סיעוד, מטפלים באומנות וכד’. אנשי הצוות בכללותו נוטלים חלק בשלל מרחבי הטיפול וההתערבות, מה שמאפשר עבודה צוותית, השואפת להמעיט במרכיבים היררכיים או מעמדיים.
המרכז יפעל 5 ימים בשבוע ויתן מענה לכ- 40 מטופלים ביום, בשעות הבוקר והערב. ניתן לפנות למרכז באופן עצמאי כמו גם דרך שירותים והפניות מוסדיות.

רוצים להתנדב אצלנו?